fbpx
ENERGETYCZNI fotowoltaika Uncategorized Grant OZE fotowoltaika – dotacje dla budynków wielorodzinnych

Grant OZE fotowoltaika – dotacje dla budynków wielorodzinnych

Grant OZE

„Mój Prąd” albo „Czyste Powietrze” to działające od ładnych kilku lat programy pomocowe skierowane do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dotyczą rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. fotowoltaiki i oferują wsparcie finansowe na instalację takich rozwiązań, a także docieplenia domów. Jak dotąd jednak mieszkańcy domów wielorodzinnych nie mogli korzystać z żadnego wsparcia, ale program GRANT OZE ma to wkrótce zmienić. Czym są, dla kogo i jakie warunki będą konieczne do spełnienia, aby takową dotację uzyskać?

Grant OZE – czym to jest?

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności utworzony na potrzeby wspierania gospodarki po pandemii koronawirusa ma otrzymać fundusze unijne w wysokości 158,5 mld zł. Maja one zostać przeznaczone na rozwój edukacji, cyfryzację, zdrowie oraz na środowisko naturalne. Grant OZE to tylko niewielka część tych środków, które mają zostać uzyskane z funduszy na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych m.in. właśnie w budownictwie wielorodzinnym.

Grant OZE – jakich kwot można się spodziewać?

Grantami OZE dla budownictwa wielorodzinnego ma zawiadywać Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a plany zakładają przeznaczenie na ten cel 190 mln złotych. Konkretne kwoty jeszcze nie padły, ale obietnice dotyczą wsparcia w fotowoltaikę na poziomie do 50% kosztów inwestycji. Natomiast w wypadku instalacji już istniejących również będzie można uzyskać wsparcie, ale tylko w wypadku poniesienia o 25% mocy tejże instalacji.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Jak dotąd nie powstała jeszcze ostateczna wersja całego projektu, ale znane są niektóre wytyczne. Mowa m.in. o tym, dla kogo granty OZE będą przeznaczone i chodzi o:
• wspólnoty mieszkaniowe;
• społeczne inicjatywy mieszkaniowe;
• spółdzielnie mieszkaniowe.

Został ustalony ostateczny termin składania wniosków do 30 czerwca 2026 roku oraz miejsce ich składania, którym będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

W projekcie nie ma jeszcze wzmianki o minimalnych ani maksymalnych mocach instalacji, które będą mogły być brane pod uwagę w aspekcie starania się o grant OZE. Mowa jest jedynie o tym, że nie mogą być to instalacje komercyjne, ale takie, które produkują energię elektryczną na potrzeby konkretnego budynku wielorodzinnego. Jednocześnie instalacja musi być podłączona do budynku, ale nie musi być częścią jego bryły, a może stanowić system odrębny.
Będzie można wystąpić o dofinansowanie nie tylko samej instalacji fotowoltaicznej, ale również infrastruktury niezbędnej do jej prawidłowego funkcjonowania.

Beneficjenci prowadzący działalność gospodarczą nie będą musieli zgłaszać grantu OZE, ponieważ ta forma będzie traktowana jako pomoc de minimis.

Instalacje, które już uzyskały jakąś pomoc ze środków publicznych, z grantu OZE skorzystać nie będą mogły.
Grant OZE nie będzie wypłacany przed rozpoczęciem budowy instalacji, ale ma dotyczyć refinansowania inwestycji. Beneficjent musi więc najpierw zainwestować całość środków, a dopiero później ubiegać się o zwrot do 50% poniesionych kosztów. W tym celu konieczne będzie przedstawienie dokumentacji wraz z kopią gwarancji na wykonane roboty instalacyjne wystawioną przez wykonawcę robót instalacyjnych. Gwarancja musi wynosić minimum 5 lat na bezawaryjną pracę instalacji.

Skąd pieniądze dla beneficjentów?

Granty OZE będą wypłacane w Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja ma pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a zarządza nim właśnie BGK.

Jeśli poszukujesz rozwiązań redukujących zużycie energii elektrycznej w Twoim bloku lub wspólnocie mieszkaniowej – zgłoś się do Nas – przygotujemy dedykowaną ofertę dla Twojego obiektu – www.energetyczni.net/kontakt/

skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post