fbpx
ENERGETYCZNI fotowoltaika Uncategorized Mój Prąd 4.0 – Jakie zmiany zostały w czwartej edycji programu?

Mój Prąd 4.0 – Jakie zmiany zostały w czwartej edycji programu?

pieniadze dotacja mój prąd

Obecna, czwarta już edycja programu „Mój Prąd” (weszła w życie 15 kwietnia 2022 roku), wprowadziła spore zmiany co do zakresu i wysokości dopłat. Między innymi zdecydowano o znaczącym poszerzeniu katalogu urządzeń, na które możemy dostać dopłatę. Poza bazowymi komponentami każdego systemu, takimi jak panele i falownik (inwerter), są to także:

a). systemy zarządzania energią pozyskiwaną z fotowoltaiki.
b). magazyny energii.
c). magazyny ciepła.

Co istotne, jeżeli zdecydujemy się dodać do systemu magazyn energii lub ciepła, to rośnie także bazowa kwota maksymalna dotacji na podstawową część systemu. Co akurat jest jak najbardziej uzasadnione, bowiem na przykład jeżeli chcemy mieć magazyn energii (akumulatory), to musimy wówczas zakupić droższy falownik hybrydowy. Z kolei dodatkowe pieniądze na system zarządzania energią, określany w programie skrótami HEMS oraz EMS, otrzymamy tylko wtedy, jeżeli zdecydujemy się na zakup magazynu energii lub ciepła.

Trzeba też wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem „magazynu ciepła”. Mianowicie chodzi po prostu o zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), który możemy podgrzewać za pomocą grzałki elektrycznej, kotła elektrycznego lub pompy ciepła. Ponadto magazynami ciepła są, zgodnie z zasadami programu, zbiorniki wody grzewczej zasilające system c.o. Co ciekawe, nazywane są one buforowymi, chociaż należałoby je raczej określać jako akumulacyjne. Nie wiadomo zaś, dlaczego na liście dofinansowywanych urządzeń nie znalazły się elektryczne systemy ogrzewania podłogowego oraz elektryczne piece akumulacyjne. Przecież w tych pierwszych gruba warstwa jastrychu może być świetnym akumulatorem ciepła. Nie uwzględniono także wodnej podłogówki zasilanej przez kocioł elektryczny.

Na takie oto kwoty dopłat możemy liczyć w programie “Mój Prąd 4.0”:

1). Dopłaty „Mój Prąd 4.0” do nowych lub istniejących instalacji, które nie były jeszcze dofinansowane ze środków publicznych (Net-billing bez wcześniejszego dofinansowania):

A). Z elementami dodatkowymi – dofinansowanie do 7000 złotych.
B). Zasobnik c.w.u., zbiornik buforowy – dofinansowanie do 5000 złotych.
C). Magazyn energii elektryczne – dofinansowanie do 16 000 złotych.
D). System zarządzania energią – dofinansowanie do 3000 zł.

2). Dopłaty „Mój Prąd 4.0” do istniejących instalacji, które były dofinansowane ze środków publicznych (przejście na Net-billing z wcześniejszym dofinasowaniem):
A). Rozbudowa instalacji – dofinansowanie do 2000 złotych.
B). Zasobnik c.w.u., zbiornik buforowy – dofinansowanie do 5000 złotych.
C). Magazyn energii elektrycznej – dofinansowanie do 16 000 złotych.
D). System zarządzania energią – dofinansowanie do 3000 złotych.

ENERGETYCZNI po montażu instalacji fotowoltaicznej pomagają wypełnić i wysyłać gotowy wniosek o dotację w ramach programu ‘Mój Prąd” -skorzystaj z naszego formularza – przygotujemy darmową wycenę z uwzględnieniem dotacji www.energetyczni.net/fotowoltaika/instalacje-fotowoltaiczne/

skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post